Jak to vše vzniklo..

29. 8. 2016

 3.10.2015        - před 3,5 lety zemřel Michal

- 4. ročník memoriálu Michala Pětroše v Hošťálkovicích, 250 závodníků,     650 piv a 320 čtvrtek Jagermeistera , 1 kotel guláše z 60ti kg hovězího a 60ti kg cibule.

Sdružení vygenerovalo pro Ondrášek:

- za poslední rok (od memoriálu ´14 po memoriál ´15)-   417 500 Kč

- celkem od počátků v roce 2012 do 3.10. 2015 -             802 500Kč

Díky Vám!

Pár řádků. Pár let. Dlouhá cesta, hodně práce.

 Jaro a léto roku 2012 bylo jak každý rok. První teplá rána a vlahé večery. Dny delší, sukně kratší. Obraz venku, jako každé jaro, malovaný měkčími, jasnějšími barvami. Odstíny šedi přesto převažují. Dál chodíme do práce a děláme věci, co nás baví, a dělat chceme, i co nechceme, a baví nás méně. Pijeme pivo, chodíme běhat, smějeme se a nadáváme. Snažíme se „tamto“ dokázat a „hento“ zase vzdáváme. Něco je ale „jinak“. Něco chybí. Někdo. Umřel blízký člověk a myšlenky na něj se vrací jako soumrak a svítání. Noc a den. Smutné i veselé. Srandovní.

U každého jinak. Od vzpomínek a historek k myšlenkám a nápadům. Vzniká mírné pnutí. Rovnováha na „dobré“ straně je narušena. Každý přidává svou trošku. Uvolněná energie se nahoře hromadí, houstne, až je jí těsno. Ošívá se, neví kudy kam. Akce a reakce. Věci se dávají do pohybu, aniž to kdo tuší. „Chtěl bych něco udělat. Ale co a jak?“ Prsty svrbí.„Jak se ta Zuzka vlastně má? A co Maty?“ Email a sms: „Nemůžeme nějak pomoci? Finančně nebo jakkoli?“

A emailů bylo moc.

8.7. 2012, neděle odpoledne. Venku letní oblačný den, skoro bezvětří. Dům Zuzky a Michala. Přízemí, dlouhý jídelní stůl, na něm otevřený notebook, vedle chladnoucí káva s mlékem v hrnku. Maty u babiček. Ticho. Zuzka soustředěná za stolem, počítač zapnutý, kouká nad něj, skrz okno naproti, někam daleko. Mračí se.

14:42 h. Zuzka (s povzdechem):  „Ach jo.“

16: 45 h. Ticho, okolí stejné, trošku více oblačnosti venku, stále bezvětří. Káva dopita. Zuzka pořád soustředěná.

Zuzka (důrazně): „Já si přece žádný peníze od nikoho brát nebudu“

18: 59 h. Šera přibývá, záře obrazovky výraznější, osvětluje matně okolí, Zuzka ťuká do klávesnice. Nemračí se.

20:32:50  h  Předmět: charitativní sbírka

Dobrý den všem, přiznám se, že idea kvůli které si Vám dovoluji napsat se nezrodila v mé  hlavě, ale je reakcí na dotazy přátel a známých především ze zahraničí. Jedná se o zřízení charitativní sbírky s odkazem Michala Pětroše.  Po zvážení, které instituci vybrané peníze posléze poslat mi přišlo nejsmysluplnější podpořit neziskovou organizaci ostravského mobilního hospice Ondrášek  http://www.mhondrasek.cz(http://www.mhondrasek.cz/) , díky kterému jsme mohli posledních 24 hodin strávit s Michalem doma, v těsné blízkosti a dopřát mu, alespoň touto cestou, klidný odchod…Jedná se o krátkodobé zřízení účtu, který vznikl dne 25.6.2012 a bude v provozu do konce prázdnin, tj. 31.8.2012. Během září vybraný obnos předám  Ondrášku a vyrozumím i Vás.   Předem děkuji za Michala..
 Zuzana

Špunt vytažen. Lavina stržena. Prameny v říčky a řeky a v moře a oceán. Či jak to nazvat. A začalo další zajímavé dobrodružství. A zase s Majklem.

O měsíc později:  Telefonický hovor dvou přátel o spoustě věcí. Na závěr zmíněno mimochodem:

Zuzka: „ Hele Koudel, těch peněz je hodně. Nevím jak je předat. Nějaká sportovní akce?

Koudel:  „Co běh v Hošťálkovicích?  Už dlouho jsem tam něco chtěl vymyslet. Tak co to spojit?

Zuzka: „ Jo!“

Říjen 2012:  První ročník Memoriálu Michala Pětroše. Plný emocí, plný kamarádů a známých. 100 závodníků.  O běh jde až ve druhém sledu. Vše funguje lehce, hladce, samo. Sluníčko svítí, smích a slzy. Organizační problémy neexistují, a když, tak titěrné. Setkání všech Michalových přátel. Jednou a dost.

Podzim 2012- Leden 2013: A už jsme tři: Zuzka, Koudel, Džemel.

Listopad 2012. Zase u Zuzky doma v přízemí kolem stolu. Podzimní šedivé odpoledne. Soumrak, šero. Trocha vína, trocha čaje. Maty není u babiček, kreslí si a poslouchá.

Hlasitý hovor, smích. Vzpomínky na memoriál, bilancování a kibicování.

„ A co založit něco oficiálního. Co by mělo jméno, logo, účet. Propojit činnost, co měl Michal rád s jeho kamarády, a dál vybírat peníze pro Hospic. Fungovalo to skvěle před pár týdny.

„Jo. Ale jak to jenom…Běžíme pro Michala.. S Michalem.. S Majklem. Bezim s Majklem? Bezimsmajklem.cz? To je přesně ono!!  Americké časopisy jsou toho plné. Všude samá trika: Run for John, Run for Children. Tož vyzkúšené to je. Jen to udělat nějak ponašemu. Méně okázale, Hezkyčesky.“

„A co logo? Potřebujem přece logo? A co tohle:“      

A pak další a další. Desítky koz s rohama takovýma, makovýma, čumákem velkým a malým, s krkem, bez krku. Písmenka rovná, šikmá. Do kolečka, do hranata.

„Kdy to spustíme? Atˇ máme detlajn, jinak se to potáhne věčnost.. Závěrečná Lysacupu v únoru 2013? Hodně lidí pohromadě, všichni Michala znají? Překvapení na závěr běžecké zimní sezóny? Halelujá!!!“

A jedeme dál. Džemel - registrace sdružení Běžím s Majklem na Ministerstvu vnitra a založení bankovního účtu. Koudel a Zuzka webové stránky, náš první poster, letáky a vůbec příprava a režie představení U Freuda v Ostravici. Dny se před očima mění v týdny a měsíce. Stíháme to taktak..Ufff…

Únor 2013: A je tady památný večer. Koudel kráčí na podium, ramena široká, břicho zatažené, svaly pod vytahaným tričkem tančí quickstep. Radost pohledět. A už nasazuje, jak to umí jen on.

„Díky za pozornost a těšíme se na Vás na prvním, tedy druhém, Memoriálu Michala Pětroše v Hošťálkovicich, druhou říjnovou sobotu 2013!!!“

A další etapa začíná..

Jako když začnete běhat. Nic nefunguje pořádně, vše na špatném místě. Plíce v krku, žaludek na vodě, jazyk na vestě. A nervy v kýblu. Nohy slabé, svaly bolí. A to je jen první kilometr.

„Že nás na té medicíně herdek neučili, jak se řídí spolek na podporu hospice, jak si říkat o peníze a jak se, doprčic, organizuje běžecký závod?“

2013, 2014, 2015, 2016..

Každý rok o trošku lépe a šikovněji. Jako když se spravuje zub nebo zlomená kost. Nebát se zeptat, když nevím, nedělat stejnou chybu dvakrát, oči otevřené, uši nastražené. A když vše vypadá černěji než černě, mít někoho, kdo dokáže hodit do placu správný vtip.

Koudel, Zuzka, Džemel.. A od dubna 2014 Minďa. Z Občanského sdružení holt Spolek neuděláte bez schopného právníka. (Nový zákon, nová legislativa, přeregistrování spolku- s Minďou si na nás nepřijdou. „Sláva mu na nebesích“, neboli: „Na to, že je právník, je to kámoš.“)

Zápis z valné hromady sdružení Běžím s Majklem konané ve Vinném sklepě U Petrásků v Bořeticích, bod 3 zápisu: Přijetí Mgr. Milana Žondry , rč…., bydliště Brusel, Belgie, za nového člena sdružení, s funkcí sekretáře sdružení a poradce sdružení pro evropskou legislativu. V Bořeticích , 19.4.2014.

A další a další kamarádi a známí pomáhají..

Tak to jsme „My“. Zbytek jste „Vy“. Váš zájem o „Nás“. Vaše ochota pomáhat „Jim“. Umírajícím v péči Mobilního Hospice Ondrášek.

5. ročník MMP je 1.10.2016. Náš první milión pro Ondrášek?  Zbývá nám 197 500 a  bude tam!

 

Jak to vše vzniklo..

Diskuze k aktualitě

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Chyba volani: Array ( [status] => 404 [data] => 404 Not Found

Not Found

The requested URL /captcha.create was not found on this server.


Apache/2.2.15 (CentOS) Server at captcha.seznam.cz Port 80
) ' in /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/core/classes/captcha_http.class.php:109 Stack trace: #0 /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/views/content/news/form.php(31): CaptchaHTTP->create() #1 /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/views/content/news/discussion.php(15): include('/home/webhostin...') #2 /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/views/content/news/news-detail.php(38): include('/home/webhostin...') #3 /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/views/content/news/news.php(15): include('/home/webhostin...') #4 /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/views/content/pages/content.php(14): in /home/webhosting/bezimsmajklem.cz/html/www/core/classes/captcha_http.class.php on line 109